Organizacije so z uvedbo novih standardov morale letos narediti prehod s SRS 2006 na SRS 2016. Na dan 1. januarja 2016 ali na prvi dan poslovnega leta, ki se začne po tem datumu, so prerazporedile postavke posameznih sredstev in obveznosti kot posledico sprememb bilančnih shem in sprememb merjenja postavk. Zaradi spremenjene sheme so prerazporedile tudi postavke izkaza poslovnega izida za leto 2015.
Fursu je treba poslati podatke o celoletnih dohodkih, ki so oproščeni dohodnine, o prostovoljnem pokojninskem zavarovanju zaposlenih, o prenosih kapitalskih deležev in o izplačilih dohodkov za osebno dopolnilno delo. O prenosih kapitalskih deležev bodo letos prvič poročali tudi notarji. Po novem bo treba poročati tudi o vplačanih prispevkih za premostitveno zavarovanje športnikov in o dohodnine oproščenih dohodkih iz osnovne kmetijske in gozdarske dejavnosti. Za plačilne zastopnike pa je prenehala obveznost pošiljanja podatkov o obrestih, izplačanih nerezidentom.
Razlikovanje med storitvami nastanitve ter najema in uporabe nepremičnin je z vidika DDV zelo pomembno. Je pa tudi precej kompleksno in zapleteno. Glede na opredeljeno vrsto storitve zavezanec namreč določi državo obdavčitve, davčno stopnjo in možnost oprostitve, ki vpliva na pravico do odbitka DDV. Zakonodajalec med obravnavanimi storitvami ni postavil jasne ločnice, zato je Zveza RFR v tem sestavku zbrala vrsto napotkov, ki bodo zavezancem v pomoč.
V Sloveniji pripravljanje letnih obračunov DDV ni predpisano. Kljub temu morajo zavezanci za preteklo leto pripraviti nekatera letna poročila, povezana z DDV. Fursu jih oddajo januarja. Poročila za leto 2016 morajo torej predložiti na začetku leta 2017, med njimi denimo o plačani realizaciji, prodaji na daljavo in obračunanem pavšalnem nadomestilu.
Zveza računovodij, finančnikov in revizorjev Slovenije letos praznuje 60 let delovanja. Ob tej visoki obletnici bomo v reviji IKS objavili vrsto sestavkov, ki predstavljajo zgodovino pa tudi cilje in vizijo Zveze RFR. Pogovarjali se bomo z zanimivimi posamezniki, ki so odigrali pomembno vlogo pri razvoju računovodstva in financ.Zveza RFR je uradno nastala 12. decembra 1957, ko se je 3.000 računovodskih delavcev iz vse Slovenije udeležilo ustanovne skupščine. Ustanovljeno je bilo Združenje knjigovodij Slovenije. Zbor je sklical iniciativni odbor, ki je štel 20 članov. Med njimi je bila tudi naša sogovornica, Jelka Kompare, ki je bila po ustanovitvi Zveze RFR izvoljena v nadzorni odbor. Edina še živeča ustanovna članica danes šteje 94 let. Pri Zvezi RFR je delovala vse do leta 2008.