Spremenjeni zakon o davku na dodano vrednost od 1. januarja 2013 uvaja drugačna pravila glede obveznosti za izdajanje računov ter njihove vsebine, oblike in hrambe. Zaradi teh sprememb bodo morali davčni zavezanci prilagoditi informacijsko podporo za izdajanje računov. Pri tem bodo morali vedeti, kdaj je račune treba izdati in kdaj ne, po pravilih katere države, kakšne podatke navesti v njih ter kako ravnati z elektronskimi in papirnimi računi.
V začetku oktobra je bil objavljen Predlog Zakona o davku na finančne storitve (EVA: 2012-1611-0155), ki je bil med pripravljanjem tega sestavka še v obravnavi državnega zbora, in ne vemo, ali in kdaj bo sprejet in uveljavljen. Ker gre za posebno obliko obdavčitve finančnih storitev, predlog zakona na kratko predstavljamo že zdaj.
Poleg novih obveznosti pri izdajanju računov bomo morali od 1. januarja 2013 upoštevati tudi druge novosti pri obračunavanju DDV. Te se nanašajo na nastanek davčne obveznosti, mejno vrednost identifikacije za male davčne zavezance, opredelitev kraja prometa pri oddajanju prevoznih sredstev v najem, obračunavanje DDV po plačani realizaciji in dodatne zahteve pri popravkih obračunanega ali odbitnega DDV.
Jezik je vseh nas ‒ vsi ga soustvarjamo in smo soodgovorni zanj. Zaradi naše različnosti in zaradi nenehnih sprememb potrebujemo slovnična, pravopisna, slogovna in še kaka pravila, da se laže ali sploh (spo)razumemo. Toda pravila brez zdrave pameti in strpnosti ter veselja in ljubezni do jezika so premalo. Če se hočemo sporazumevati z njim, se moramo sporazumeti tudi o njem. Temu so namenjene jezikovne strani.