Mikroskopski dobiček

Pred dnevi smo imeli prijetno družinsko srečanje. Jesensko druženje s sorodniki, ki jih vidim le enkrat ali dvakrat letno. Proti večeru, ko so gospe najavile peko kostanja in degustacijo mošta, smo se vsi ostali vdali v usodo in si začeli krajšati čas. Najstniki so iz žepov izvlekli mobilne telefone in poiskali signal za Wi-Fi, starejši smo začeli modrovati o temah, ki so nam blizu.

dr. Matjaž Prusnik
Datum objave: 25. 10. 2017

Začeli smo z motoroznanstvom in nadaljevali z medicino. Avtomehanik in zdravnik sta se strinjala, da se s starostjo sicer začnejo pojavljati težave, a veliko je odvisno tudi od sprotnega vzdrževanja. Na koncu sta iz rokava stresla še nekaj hitrih nasvetov o zimskih gumah, diabetesu, električnih vozilih in zastrupitvah z gobami. Nato sta me združno napadla s stavkom, ki nikoli ne obeta nič dobrega: »Ti si računovodja, daj, razloži nama tole!«

In sta začela s tipično tranzicijsko zgodbo. Podedovala sta nekaj delnic olastninjenega podjetja, pa ne vesta, ali bi jih obdržala ali prodala. Očitno sta me ves večer čakala v zasedi, saj sta s seboj celo prinesla nekaj, podobnega bilancam. Ko sem potarnal, da bi bilo težko slabše, saj je podjetje prezadolženo in že več let posluje z letnimi izgubami v velikosti od 10 do 20 % prihodkov, sta resno podvomila o moji razsodnosti. Direktor, ki se spomladi poteguje za nov štiriletni mandat, namreč v naslednjih dveh letih načrtuje dobiček. Poskušal sem ju prepričati, da je predvidenega dobička le za vzorec, a se mi zdi, da pri tem nisem bil uspešen. Da bi ohranil mir v hiši, sem raje zamenjal temo.

Naslednje jutro, ko sem na poti v službo poslušal radijska poročila, je novinar samozavestno oznanil: »Vlada je potrdila predloga proračunov za prihodnji dve leti. Prvič po izbruhu finančne krize napovedujejo presežek, in sicer 50 milijonov evrov.« 

Še dobro, da imamo v družini tako avtomehanika kot zdravnika, saj sem ob tej novici skoraj zapeljal s ceste.

IKS 11/ 2017


Prebrskajte tudi po ostalih številkah revije IKS